Čo možno neviete o zrkadlách

Zrkadlo je priateľ, ktorý (väčšinou) verne odráža skutočnosť. Dokážte zrátať, koľkokrát denne mu venujete pohľad? Asi nie, pravdou je, že zrkadlo je naším každodenným spoločníkom od svojho vynájdenia. V stredoveku bolo symbolom bohatstva, dnes je neoddeliteľnou súčasťou každého interiéru.

Čaruje s priestorom
Vhodne umiestnené zrkadlo dokáže opticky zväčšiť malý priestor a vyriešiť nedostatok denného svetla v miestnosti. Vhodne nastaveným a dostatočne veľkým zrkadlom sa dá odraziť svetlo dopadajúce z okna do tmavých zákutí – odraz lúčov je takmer stopercentný.

Úzku chodbu môžeme vodorovne umiestneným zrkadlom opticky rozšíriť. Ak umiestnite dve zrkadlá oproti sebe vytvoríte efekt nekonečného priestoru. Zrkadlo upevnené na strope opticky zvýši strop a vytvorí pocit nekonečného priestoru…

Zrkadielko, povedz mi, kto je najkrajší? … Rám
Možno nespokojnosť s vlastným odrazom viedla ľudí k rámovaniu zrkadiel. Krásne zdobené rámy mali za úlohu odpútať pozornosť iným smerom. Zrkadlá v modernom interiéri nemusia mať rám. Môžu byť osadené v lište na dverách alebo do posuvných dverí vstavanej skrine, v kúpeľni môžu byť priamo nalepené na stene.

Rámy sú aj v súčasnosti výrazným výtvarným prvkom. Oproti minulosti sa upúšťa od štandardného štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru a vznikajú nápaditejšie tvarové a materiálové riešenia. Jedinou podmienkou je, aby rám ladil s interiérom, do ktorého je zrkadlo určené.

Dizajnové extravagantné zrkadlá
Funkcia zrkadla je zrejmá na prvý pohľad. Jeho vzhľad ho posúva na inú úroveň. Výber zrkadla sa stal nástrojom, ktorý prezradí veľa o svojom majiteľovi. Dôkazom toho sú dizajnové zrkadlá netradičných tvarov, ktoré sú stredobodom pozornosti. Do atypických tvarov sa zrkadlá vyrezávajú pomocou vodného lúča, preto nie je problém akýkoľvek tvar.

Zrkadlo sa upravuje aj pomocou pieskovania, potlačou, maľovaním, lepením rôznych kamienkov, bižutérií, kolážami s kvetinovými, či inými prírodnými motívmi. Ďalším spôsobom estetickej úpravy zrkadlovej plochy je brúsenie, pieskovanie, vŕtanie… Gravírovaním pomocou lasera sa na zrkadlo kreslia rôzne obrazce, ornamenty, motívy aj podľa vlastných obrázkov a predstáv, obrysy tváre z fotografie.

Liečivé zrkadlo

Kedysi ľudia verili, že zrkadlo ich dokáže ochrániť pred upírmi, že dokáže odraziť hnev a zlosť naspäť tam, odkiaľ prišla. Dodnes veríme tomu, že rozbité zrkadlo prinesie smolu na sedem rokov. Podľa filozofie feng šuej má zrkadlo liečivé účinky. Dokáže eliminovať pôsobenie negatívnej energie v interiéri, presvetlí tmavé kúty a znásobí pozitívne obrazy. Pre pôsobenie pozitívnej energie je dôležité, aby bolo zrkadlo oblého tvaru, v ráme a čisté. Nesmie odrážať neporiadok, pretože by prispelo k väčšiemu chaosu a neporiadku.

Ak si chcete vytvoriť harmonický domov v žiadnom prípade neumiestňujte zrkadlo na koniec chodby, pretože zabráni prúdeniu energie. Rovnako nie je zrkadlo vhodné do spálne, môže spôsobiť problémy v partnerskom vzťahu. Naopak, veľmi vhodné je zrkadlenie v kúpeľni, kde prispieva k znásobeniu pozitívnej energie. Zrkadlo umiestnené pri jedálenskom stole prináša úspech a bohatstvo.

Zdroj: crosta.cz