Ako vybrať tú správnu stoličku k Vášmu stolu

Vybrať vhodnú stoličku nie je také ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Musí korešpondovať okrem iných kritérií aj so stolom, ku ktorému bude priradená.Čo treba vedieť

Stôl je skutočne dôležitým kritériom výberu stoličky, pretože jedno s druhým veľmi úzko súvisí. Vezmime si napríklad kuchyňu či jedáleň. Trebárs do väčších jedální sa hodia stoličky s vysokými, štíhlymi celočalúnenými operadlami a nohami, ktoré sa smerom k zemi zužujú. Čo je však dôležité vo vzťahu stoličiek a stola, tak pri správnom výbere by malo platiť, aby bol medzi doskou stola a sedadlom stoličky zachovaný priestor najmenej tridsať centimetrov.

Ďalším rozhodujúcim kritériom správneho výberu sú aj fyziologické vlastnosti užívateľa, čiže vek a výška. Napríklad stolička pre dieťa, ktoré má výšku približne 120 centimetrov, by mala mať nasledujúce rozmery: výška sedadla by mala byť 30 centimetrov od zeme a výška dosky stola by mala byť 52 centimetrov od zeme

Pokiaľ ide o dospelého človeka, uveďme takú typickú výšku Pre dospelého 180 centimetrov, potom sú ideálne tieto parametre: výška sedadla stoličky by mala byť 46 centimetrov od zeme, zatiaľ čo výška dosky stola by mala byť 76 centimetrov od zeme.

 

Nech sa nebijú

Údaje o vzájomnom vzťahu jedálenského stolu so stoličkou môžeme pokojne preniesť na každý stôl a stoličky. Či už ide o písací stôl, záhradný stôl, barový stôl, skrátka hocijaký stôl, vždy je dôležité dbať najmä na súlad medzi výškou dosky stola sedadiel stoličky.

No máme tu aj kritérium estetické. To znamená, že stôl so svojimi stoličkami by mali tvoriť jeden celok, ktorý je zosúladený po dizajnovej stránke. V žiadnom prípade by nemali byť natoľko rozdielne, že by celkový dojem viac narúšali, ako obohacovali.

Aby ste podobným problémom predišli, je najlepšie kúpiť kompletnú zostavu stola spolu so stoličkami, takže budete mať istotu, že harmónia nebude porušená. Ak však už máte stôl a stoličky sa ešte len chystáte dokúpiť, čaká vás náročná práca.

Dajme tomu, že máte biely kuchynský stôl. Aké stoličky sa k nemu hodia? Ak ste trochu odvážni, môžete k bielemu stolu vybrať čierne stoličky, samozrejme z rovnakého materiálu. Vytvoríte tak dokonalý kontrast. Nič však nepokazíte ani čisto bielymi stoličkami. No do úvahy v tomto prípade prichádzajú aj stoličky farebné, k bielej sa napríklad skvele hodí zelená, červená alebo hnedá.

Treba však hľadieť aj na to, v akom duchu sa nesie ostatné vybavenie miestnosti, akej je farby, čo je na stenách, aká je podlaha, aký je interiérový štýl miestnosti a podobne. To môže napríklad znamenať, že pokiaľ v miestnosti dominuje drevo, aj stoličky by mali byť drevené. A zasa do modernejšej miestnosti sa bude viac hodiť kov alebo plast.

/Zdroj: www.lepsiebyvanie.centrum.sk /